Co to jest? I w jaki sposób można go zmniejszać?

Cyfrowy ślad węglowy to:

– wskaźnik, który określa negatywny wpływ na klimat i środowisko w wyniku korzystania z technologii cyfrowych, z których obecnie korzysta ponad 5 miliardów ludzi.

 odnosi się do wszystkich odcisków pozostawionych podczas korzystania z Internetu. Są to informacje przesyłane online, takie jak dane wpisane w formularzach, e-maile wraz z załącznikami, filmy wideo, czy zdjęcia. Wszystko to pozostawia ślady informacji osobistych o nas i tym, co robimy.

To suma emisji gazów cieplarnianych emitowanych w trakcie korzystania z cyfrowych technologii, na które składają się:

 • budowanie i chłodzenie centrów danych,
 • streaming,
 • ładowanie urządzeń elektronicznych.

 

Ślad cyfrowy to dwa rodzaje informacji:

 • Pierwszy dotyczy danych o użytkowniku. Na podstawie adresu IP, można ustalić adres, pod którym znajduje się urządzenie, system operacyjny, a także zestaw zainstalowanych czcionek i ustawienia przeglądarek internetowych.
 • Drugi rodzaj informacji dotyczy ruchu w cyberprzestrzeni. Logowanie się do Internetu, przeglądarki, które zapamiętują odwiedzane strony, to co wyszukujemy w Internecie i jakimi loginami się posługujemy.

 

W 2019 roku cyfrowe technologie były odpowiedzialne za 4% globalnych emisji gazów cieplarnianych, czyli mniej więcej tyle samo, co transport lotniczy.

Według badań Data Reportal z zeszłego roku internautów jest już ponad 5 miliardów, a ta liczba z pewnością będzie rosła. Średnio każdy z nich spędza około 6 godzin i 53 minuty w sieci internetowej, co sumując daje codziennie 2 biliony minut online.

 

Jak wpływa to na środowisko? 

Energetyka to sektor odpowiedzialny za największą ilość uwalnianych gazów cieplarnianych –  aż ⅓ rocznych, globalnych emisji. Wszystkie urządzenia, z których korzystamy muszą być naładowane, modem internetowy stale podłączony do kontaktu, a nasze dane transferowane.

Jakie skutki powoduje jedno kliknięcie?

Na przykład jedno wyszukanie hasła w Google to zaledwie 0.2 gramy CO2e. W ten sposób, jeśli weźmiemy 350 miliardów wyszukiwań to z małego śladu węglowego tworzy się 700 ton CO2 emitowanego codziennie.

Według najnowszego raportu Data Reportal, istotny wpływ na wzrost cyfrowego śladu węglowego w ostatnich latach miała edukacja zdalna oraz rozwój kryptowalut.

Na ten moment produkujemy ponad 50 milionów ton elektroodpadów, z czego najwięcej znajduje się w Azji.

Według prognoz ekspertów cyfrowy ślad węglowy może być równy 14% globalnych emisji gazów cieplarnianych do 2040 roku. Warto wziąć to pod uwagę pobierając nową aplikację albo kupując kolejny telefon.

 

Jak zmniejszyć ślad węglowy?

Ważne jest, aby rutynowo skanować i usuwać ten ślad. Pomaga to chronić komputer, a także nas samych przed narażeniem się na ataki hackerów i oszustów oraz targetowane kampanie reklamodawców.

Każdy zostawia w sieci swój ślad

Według badań DataReportal z 2021 roku aż 4,72 mld osób na świecie ma dostęp do Internetu. To 60% populacji. Każdy z użytkowników pozostawia po sobie ślad – nie tylko wirtualny. Musimy pamiętać, że czynności, które wykonujemy na komputerze, tablecie czy telefonie zużywają prąd. Jeszcze więcej energii elektrycznej potrzebują serwery, które przechowują dane.

Z przeliczeń portalu mobirank.pl wynika, że co sekundę użytkownicy zadają wyszukiwarce Google aż 47 tys. zapytań, co przekłada się na emisję 500 kilogramów dwutlenku węgla!

 • Zacznij od porządków

Posprzątaj skrzynkę mailową kasując z niej stare lub przeczytane, a nieistotne maile. Opróżniaj skrzynkę ze spamem. Wszystkie nieskasowane wiadomości zajmują miejsce na serwerze. Wypisz się też z niechcianych newsletterów i wstrzymaj subskrypcje.

 • Pisz konkretnie, na temat

Każdy wysłany mail bez załącznika emituje 4 g dwutlenku węgla, a ten z załącznikiem… aż 50 g! Jeśli nie musisz wysyłać maila, zrezygnuj z tego. Nie wysyłaj wiadomości, w których piszesz: „ok”, „dziękuje za informację”, „na wiadomość odpowiem w najbliższym czasie”. Netykieta jest ważna, ale w obliczu kryzysu klimatycznego powinna zostać odświeżona. Dołącz wszystkie załączniki, żeby za chwilę nie musieć wysyłać kolejnej wiadomości. Ogranicz odpowiadanie na maila „do wszystkich” .

 • Uporządkuj media społecznościowe

Jeśli Twoja tablica w mediach społecznościowych jest pełna starych memów, linków które już przestały być aktywne czy zdjęć, które wolisz wymazać z pamięci – wyczyść ją. Możesz usunąć stare wpisy i komentarze. Ten ruch na pewno pozwoli lżej oddychać planecie.

 • Wyszukuj z głową – zadawaj konkretne pytania

Każde zapytanie wpisane w przeglądarkę emituje ok. 7 gram CO2. Każde uruchamia skomplikowane algorytmy, które szukają najbardziej trafnych odpowiedzi. Dlatego staraj się precyzyjnie wpisywać swoje, by nie generować kolejnych emisji. Możesz też skorzystać z wyszukiwarki Ecosia, która przeznacza przychody z reklam na sadzenie drzew.

 • Mądrze korzystaj z chmury

Chmura to nic innego, jak wirtualny serwer, który potrzebuje prądu i systemów chłodzenia. Jak go trochę odciążyć? Wybierz najważniejsze dokumenty. Nie twórz kopii zapasowych do wszystkiego.

 • Usuń nieużywane konta i maile

Stara skrzynka mailowa, konto w serwisie, który przestał być modny 10 lat temu czy w sklepie internetowym, do którego hasła nie pamiętasz. Każde takie nieaktywne konto zostawia ślad, a dodatkowo naraża cię na ataki hakerskie.

Jeżeli chcemy ustalić w jakich serwisach się rejestrowaliśmy, o czym już zapomnieliśmy, wpisujemy w wyszukiwarkach klientów skrzynek, frazy: „sign in”, „welcome”, „witamy/witaj”, „rejestracja”. Następnie należy przejrzeć wyniki wyszukiwania i ustalić, z których portali już nie korzystamy. Następnie logujemy się do, tych w których nie chcemy figurować i próbujemy zlikwidować nasze konto.

 • Zabezpiecz się

Zachęcamy, by regularnie zmieniać hasła do usług co 6 miesięcy. Dlaczego? Ponieważ hakerzy uzyskują dostęp do nowych baz danych codziennie i mogą wykorzystać te informacje, by zaatakować Cię w przyszłości. Polecamy korzystanie z popularnych menedżerów haseł jak 1password czy KeePass, Nie używaj podobnych do siebie haseł.

 • Wydłuż życie sprzętów

Świadomie kupuj sprzęty i tylko wtedy, kiedy naprawdę potrzebujesz oraz wydłużaj jego życia. Zanim poddamy smartfona recyklingowi, warto spróbować go reanimować: naprawić lub znaleźć mu nowy dom.

 • Korzystaj odpowiedzialnie z video

Streaming i usługi wideo odpowiadają za największą część środowiskowych kosztów korzystania z sieci. Tam, gdzie to możliwe (np. na Facebooku, w serwisie Netflix, w aplikacji YouTube) wyłącz autoodtwarzanie filmów oraz podgląd filmów, które widzisz przeglądając te serwisy.

 

Po więcej odsyłamy Was do artykułów:

https://swiatoze.pl/cyfrowy-slad-weglowy-co-to-jest/

https://swiatoze.pl/korzystaj-z-internetu-ekologicznie-i-bezpiecznie/

https://sektor3-0.pl/blog/jak-usunac-swoj-cyfrowy-slad/

https://sektor3-0.pl/blog/6-sposobow-na-zmniejszenie-cyfrowego-sladu-weglowego/

 

Opracowanie merytoryczne i graficzne: Małgorzata Sajkiewicz SWBF

Projekt Aktywna Szkoła jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.