Dziś opowiemy o śladzie węglowym, czym jest i jak wpływa na naszą planetę. Przedstawimy kilka rozwiązań, które każdy z nas_każda z nas może wprowadzić w życie, by przyczynić się do jego zmniejszenia.

Ślad węglowy (z ang. carbon footprint) – to zbiorcza suma gazów cieplarnianych, jaką generuje każda aktywność człowieka, związana z konsumowaniem dóbr i usług oraz działalność organizacji czy przedsiębiorstw. To suma emisji dwutlenku węgla wynikająca bezpośrednio i pośrednio z naszej aktywności, stylu życia, produktów, jakie wybieramy w sklepie, czy usług, z których korzystamy. Śladem węglowym określa się również emisję podtlenku azotu, metanu oraz pozostałych gazów szklarniowych, których wpływ na atmosferę jest przeliczany na ekwiwalent wyrażony w CO2.

Ślad węglowy to nie tylko emisja ze strony tradycyjnych elektrowni czy pieców opalanych na paliwa stałe. Jadąc samochodem czy tramwajem, kupując w sklepie parę dżinsów, rozmawiając przez telefon, bawiąc się na koncercie czy pijąc kawę – każdy z nas produkuje „swój” ślad węglowy, który przemnożony przez miliardy istnień przyczynia się mniej lub bardziej do zanieczyszczenia planety.

Statystyczny Polak emituje rocznie ok. 8 ton dwutlenku węgla. Według Global Carbon Atlas plasujemy się dosyć wysoko w skali świata, bo na 40 miejscu. Dla porównania ślad węglowy mieszkańca Francji, Hiszpanii, Grecji, Portugalii czy Chin wynosi od 5 do 7 ton na osobę. Jeżeli chodzi o emisję, nie będzie zaskoczeniem, że najwięcej zanieczyszczeń generują obywatele państw najbogatszych: USA i Kanady, bo aż 18 ton a głowę.

 

Ograniczenie emisji co2 przez każdego i każdą z nas ma ogromne znaczenie dla ocieplania klimatu, a co za tym idzie, dla naszej przyszłości.

Dlaczego jest to ważne?

Siedem miliardów ludzi na świecie w różnym stopniu zużywa zasoby planety. Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba ludności na świecie do 2050 r. może wzrosnąć do 9,7 miliardów, a do 2100 r. – do ponad 11 miliardów osób. Rosnąca liczba ludności przyczynia się do wzrostu emisji i wyczerpywania zasobów naszej planety.

Większe emisje gazów cieplarnianych mają bezpośredni wpływ na globalne ocieplenie. Proces ten przyspiesza zmianę klimatu, co ma katastrofalne skutki dla naszej planety. Wszyscy możemy walczyć z globalnym ociepleniem poprzez dokonywanie przyjaznych dla klimatu wyborów w naszym codziennym życiu.

Jakie działania możesz podejmować, by przyczyniać się do zmniejszenia śladu węglowego?

W kilku obszarach podaliśmy rozwiązania m.in.

Żywność

 • Jedz i kupuj produkty lokalne oraz sezonowe.
 • Ogranicz jedzenie mięsa, zwłaszcza wołowiny.
 • Kupuj tylko to, czego potrzebujesz, aby uniknąć marnotrawienia żywności. Planuj posiłki, zamrażaj większe ilości, wykorzystuj resztki.
 • Kupuj produkty jak najmniej przetworzone, czyli takie, do których wyprodukowania potrzebne było jak najmniej energii.
 • Zwracaj uwagę na to, w co są zapakowane produkty, unikaj plastiku i tworzyw sztucznych.
 • Wprowadzaj ekologiczne nawyki np. kupuj żywność luzem, używaj toreb wielorazowego użytku i własnych pojemników.
 • Wybieraj ryby pochodzące ze zrównoważonego rybołówstwa.

 

Odzież

 • Dbaj o swoje ubrania.
 • Wymieniaj się ubraniami z innymi, pożyczaj je. Wybieraj wysokogatunkowe ubrania, których nie będziesz musiał _nie będziesz musiała wyrzucić po jednym praniu lub ubieraj się w second handach.
 • Kupuj ubrania wyprodukowane w sposób odpowiedzialny, np. z materiałów pochodzących z recyklingu lub posiadające oznakowanie ekologiczne.

 

Transport

 • Podróżuj, przemieszczaj się odpowiedzialnie. Wybieraj rower, komunikację publiczną zamiast samochodu jako główny środek transportu do pracy; ograniczaj latanie samolotem
 • Przemyśl, kiedy i jak jeździsz samochodem.
 • Na następne wakacje spróbuj wybrać się pociągiem.

Samochody osobowe są głównym źródłem zanieczyszczeń, odpowiadając za 60,7 proc.  wszystkich emisji CO2 z transportu drogowego w Europie.

 

Energia i odpady

 • Obniż temperaturę ogrzewania o 1°C, już to będzie miało znaczenie.
 • Bierz krótki prysznic.
 • Zakręć wodę, gdy myjesz zęby lub zmywasz naczynia.
 • Zmniejsz liczbę urządzeń pobierających duże ilości prądu na rzecz tych nowocześniejszych, które cechują się wysoką sprawnością.
 • Stosuj triki takie jak np. pierz w niższej temperaturze, wymień żarówki na energooszczędne czy rezygnuj z suszarki do włosów; nie zostawiaj telefonu podłączonego do prądu, kiedy bateria jest już naładowana.
 • Nie przechowuj zbędnych danych w chmurze (dowiedz się więcej o śladzie cyfrowym!).
 • Wybieraj produkty energooszczędne klasy „A” („etykieta energetyczna”).
 • Ogranicz i segreguj swoje odpady.
 • Ograniczyć zużycie nieekologicznej energii, np. montując panele fotowoltaiczne czy też wykorzystując energię pochodzącą z elektrowni wiatrowej lub wodnej.

 

 • Niezależnie gdzie mieszkasz, posadź rośliny (pochłaniają dwutlenek węgla), przyjazne dla pszczół kwiaty, wysiej łąkę kwietną, zorganizuj sobie ogródek warzywny
 • Nie kupuj przedmiotów, których będziesz używał krótko, by zastąpić je kolejnymi. Zanim wyrzucisz i kupisz nowy sprzęt, sprawdź, czy da się go naprawić.

 

Ograniczenie konsumpcji i podążanie drogą minimalizmu, pozwala zmniejszyć prywatny ślad węglowy.

 

 

Źródła wiedzy o śladzie węglowym:

https://hadart.pl/pl/slad-weglowy-czym-jest-i-jak-go-zmniejszyc/

https://sektor3-0.pl/blog/kilka-prostych-sposobow-na-ograniczenie-sladu-weglowego-co2/?gclid=Cj0KCQjwuLShBhC_ARIsAFod4fKu9MDzsMHBqiZlRyEh-H3fYCxWhpaSwZ7jgjp0grkjGL1uTH55f34aAm2cEALw_wcB

https://youth.europa.eu/get-involved/sustainable-development/how-reduce-my-carbon-footprint_pl

https://climatestrategiespoland.pl/blog/liczenie-sladu-weglowego-czesc-1/

Jaki ślad węglowy ma pojedynczy e-mail, sms i wyszukiwanie w Google? [FRAGMENT KSIĄŻKI]

 

Jak liczyć ślad węglowy?

https://smoglab.pl/policz-swoj-slad-weglowy-kalkulator-onz-ci-w-tym-pomoze/?gclid=Cj0KCQjwuLShBhC_ARIsAFod4fJpLjwqFNMY7HA2NYMh1nHe2VbK_E5UnqOHOAENRsDCBpymbOi9Il0aAo5CEALw_wcB

https://offset.climateneutralnow.org/footprintcalc

Link do raportu „Co Polki i Polacy wiedzą o śladzie węglowym?”

https://sozosfera.pl/srodowisko-i-gospodarka/czym-jest-slad-weglowy/

https://carbonfootprintfoundation.com/raport-co-polki-i-polacy-wiedza-o-sladzie-weglowym/

 

 

 

Opracowanie merytoryczne i graficzne: Małgorzata Sajkiewicz SWBF

 

Projekt Aktywna Szkoła jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.